Kulnų pragulos – vienos dažniausių. Kaip jų išvengti ir kaip jas gydyti? Kalbamės su Pragulų profilaktikos centro eksperte, sveikatos priežiūros specialiste – bendrosios praktikos slaugytoja, Vilniaus kolegijos Sveikatos priežiūros fakulteto lektore Jurgita Stankūniene.

Kulnų pragulos – kokie pirmiausi veiksmai joms atsiradus?

Svarbu įvertinti susidariusios pragulos dydį, plotį, gylį, spalvą išvaizdą, sekreciją iš žaizdos. Žaizdos ilgį, plotį reikia išmatuoti liniuote ir būtinai užrašyti. Atsiradus odos pakitimams (spalvos, jutimo ir kt.) reikia prdėti rašyti priežiūros dienoraštį. Užrašyti visus žaizdos duomenis reikia todėl, kad galima būtų galima vertinti žaizdos gijimą, pokyčius, taip pat reikėtų žaizdą ar odos pakitimą fotografuoti. Žaizdos priežiūros dienoraštis, fotografijos padės tiksliau informuoti gydytoją ir slaugytoją apie žaizdos būklę. Šiuos duomenis galima siųsti ir elektroniniu paštu.

Būtinai įvertinkite kokia tai pragula – ar tai pragula, kai oda paraudusi ar pabalusi, ar keičiasi spalva paspaudus, ar yra odos pažeidimas, įtrūkimas.

Įvertinus pragulą, kokias priemones galima būtų naudoti?

Svarbu sumažinti kojos kulno spaudimą. Tai puikiausiai gali būti pasiekiama naudojant grikių lukštų pagalvėlę kulnų pragulų profilaktikai ir gydymui arba poroloninę kulnų pakėlimo pagalvėlę, kuri pakelia kulną, taip sumažina lietimąsi, spaudimą su paviršiumi.

Naudojant kulnų pakėlimui grikių lukštų ar porolonines pagalvėles, kas kurį laiką pėdą reikia paremti, kad nebūtų pakibusi ore. Ji turi būti paremta pagalvėle, o pagalvėlės padėtis nuolat keičiama. Kartais pagalvėlę reikia nuimti ir ligonį vartyti, tai yra keisti kūno padėtį.

Kulnų pragulos – dėl žaizdos priežiūros būtina, kad vizualiai įvertintų gydytojas arba slaugytojas ir paskirtų gydomuosius tepalus ar pleistrus. Šios priemonės paskiriamos nustačius pragulos laipsnį. Jokiu būdu tos vietos negalima masažuoti.

Lovos ir ligonio baltiniai neturi trikdyti judesių, tai yra turi būti neužspausta kraujotaka. Kojinės turi nespausti, geriau visiškai be gumos.

Nepamirškite, kad ligoniui kuriam yra rizika atsirasti pragulom arba jos yra susidariusios, svarbu pilnavertė mityba – pakankamai, baltymų, vitaminų, mikroelementų, taip pat tinkamas pagal amžių skysčių kiekis.

Jūsų prižiūrimam ligoniui reikia keisti kūno padėtį kas 2 val., kad neatsirastų jų kitose kūno vietose.

Ar būtina gulinčiam ligoniui naudoti čiužinį nuo pragulų?

Patartina slaugomą ligonį iš karto guldyti ant pragulų profilaktikos čiužinio. Tokius čiužinius galima gauti Techninės pagalbos neįgaliesiems centruose visoje Lietuvoje. Kartais ten būna eilės, tačiau yra galimybė patiems įsigyti čiužinį iš karto ir gauti iš jų 100 eur kompensaciją.

Ligoniui jau turinčiam pragulų rekomenduojami čiužiniai su kompresoriumi – jie sumažina spaudimą ir palengvina pragulų gydymą

Jei turite klausimų dėl pragulų profilaktikos, juos galite užduoti man Pragulų profilaktikos centro puslapyje.

Apie pragulų profilaktiką skaitykite čia.