Ar galimas pragulų gydymas tvarsčiais? Kaip juos naudoti? Ar jie tikrai efektyvūs? Apie tai kalbamės su UAB „Linus Medical“ medicinos atstove Edita Gasiūniene, atstovaujančia ConvaTec kompaniją, kuri gamina stomos ir žaizdų priežiūrai skirtus produktus.

Trumpai apie UAB „Linus Medical“ ir ConvaTec

UAB „Linus Medical“ įsikūrusi visose trijose Baltijos šalyse ir atstovauja ConvaTec gamintoją, kuris gamina stomos, žaizdų bei pragulų priežiūrai skirtus produktus.

ConvaTec – pasaulinis lyderis stomų ir žaizdų priežiūros srityse. 1978 m. kompanija sukūrė pirmąją pasaulyje vienkartinę dviejų dalių stomos turinio surinkimo sistemą. 1982 metais buvo sukurti hidrokoloidiniai tvarsčiai. Tai atradimai, padarę perversmą stomos ir žaizdų gydymo srityse. Jau penkis metus iš eilės patenka į geriausiai pacientų įvertintų korporacijų sąrašą (tarp kompanijų gaminančių medicinos paskirties priemones). O 2016 m.  ConvaTec  užėmė pirmą vietą.

2 unikalios tvarsčių gamybos technologijos

ConvaTec sukūrė dvi unikalias tvarsčių gamybos technologijas. Pirmoji – Hydrofiber technologija. Pagal šią technologiją pagaminti tvarsčiai išsiskiria unikaliomis savybėmis, nes visi žaizdos skysčiai, svetimkūniai, bakterijos ir kiti nešvarumai  yra sugeriami į žaizdos skaidulas ir „užrakinami“ jose. O pats tvarstis priglunda prie žaizdos mikrokontūrų, nepalikdamas jokio tarpo tarp žaizdos ir tvarsčio. Tokiu būdu sudaromos labai palankios sąlygos žaizdai gyti: palaikoma drėgna aplinka ir išvengiama žaizdos užkrato, mažėja infekcijos rizika. Anksčiau žaizdos buvo gydomos sausuoju būdu, naudojant marlę ir antiseptines priemones. Naujos technologijos pakeitė „sausojo“ žaizdų gydymo požiūrį. Atlikta daugybė tyrimų ir įrodyta, kad drėgnoje terpėje žaizdos gyja daug greičiau bei lengviau ir mažiau randėja. Jei gydymas pradedamas taikyti laiku, tinkamai parenkamas tvarstis, net ir sudėtingos žaizdos sugyja. Anksčiau žaizdos buvo gydomos sausuoju būdu, naudojant marlę ir antiseptines priemones. Hydrofiber pakeitė „sausojo metodo“ žaizdų gydymo požiūrį, buvo atlikta daugybė tyrimų ir įrodyta, kad drėgnoje terpėje žaizdos gyja daug greičiau bei lengviau, be šašo stadijos. Jei gydymas pradedamas taikyti laiku, taikomos tinkamos priemonės, žaizdos užgyja  greičiau.

Antroji tvarsčių technologija – „Ag+“ – ypatinga sidabro jonų technologija, kai sidabro jonai yra apsaugoti dviem papildomomis medžiagomis, kurios ištirpdo klampų bioplėvelės sluoksnį ir nugabena sidabro jonus tiesiai prie patogeninių mikroorganizmų ir juos sunaikina. 2016 metais Florencijoje vykusiame pasauliniame žaizdų kongrese, tvarstis Aquacel Ag+Extra buvo pripažintas pažangiausiu ir rinkoje analogų neturinčiu tvarsčiu, ir gavo apdovanojimą ,,inovatyviausias tvarstis“. Didžioji dalis lėtinių žaizdų yra pasidengusios bioplėvele. Remiantis klinikinėmis studijomis net 8 iš 10 lėtinių žaizdų turi bioplėvelę. Jos nesunaikinus, žaizda nesugis. Bioplėvelė turi savybę atsinaujinti nuo 2–3val. iki  trijų parų. Aquacel Ag+Extra tvarstis bioplėvelę sunaikina, neleidžia jai atsinaujinti, pašalina negyvybingus audinius iš žaizdos, sunaikina infekciją, suvaldo eksudato perteklių ir taip skatina gijimą.

Pragulų gydymas su ConvaTec tvarsčiais – kaip tai veikia?

Kalbant apie pragulas, labai svarbi paciento slauga, ypač gulinčio žmogaus ar  neįgaliojo vežimėlyje. Kai pacientas nekeičia padėties, kai spaudžiama viena vieta, pragula gali atsirasti per 2 valandas. Todėl labai svarbu gulintį pacientą vartyti, mankštinti, skirti jam tinkamą priežiūrą. Būtina ligoniui turėti čiužinį nuo pragulų. Dažnai susiduriame su nuomone, kad pirmoji pragulos stadija – ne bėda, gydymo nereikia, kad praeis patepus kažkokio kremo. Taip manyti klaidinga! Tai pirmo laipsnio pragula, kai jau yra audinių pažeidimas. Būtina kuo greičiau pradėti gydymą ir imtis visų profilaktikos veiksmų, kad pragula nesivystytų toliau ir negilėtų žaizda, nes pragulas gydo šiuolaikiniai tvarsčiai. Pirmai stadijai tinka GranuFlex ExtraThin, Foam Lite ConvaTec tvarsčiai. Tvarsčius galima laikyti iki 7 parų, bet pagal individualią situaciją keisti esant poreikiui, taip sumažėja ir gydymo kaštai, ir žaizda neprogresuoja, tada žymiai lengviau tiek med. personalui, tiek slaugantiems artimiesiems, tiek ir pats pacientas jaučiasi komfortabiliau.

Pastebėjau, kad informacijos, kaip teisingai prižiūrėti žaizdas, labai trūksta. Nesvarbu, kokia žaizda, kad ir buitinis nubrozdinimas, turi būti tam tikros taisyklės, gydymo eiga. O ypač lėtinėms žaizdoms. Lėtinių žaizdų gydymui nerekomenduojama naudoti antiseptikų, marlės. Tai pasenę ir atgyvenę gydymo būdai, turintys citotoksinį poveikį, džiovinantys, traumuojantys žaizdą. Įsivaizduokite: lėtinė, negyjanti žaizda, ant kurios uždeda marlė, kuri po kiek laiko pridžiūsta, keičiant pažeidžiami žaizdos audiniai ir vėl gydymą reikia pradėti iš naujo, atsiranda infekcijos pavojus.

Hidrokoloidiniai tvarsčiai yra kompensuojami

Visi ConvaTec tvarsčiai yra kompensuojami 100 % lėtinėms žaizdoms ir vaikų nudegimams. Žaizda laikoma lėtine, jei negyja 30 dienų ir ilgiau. Jei šiandien pastebėjote, kad pas artimąjį atsirado pragula, nedelsiant praneškite apie tai gydytojui, kad situacija būtų užfiksuota paciento kortelėje ir atsiradusi pragula būtų iš karto gydoma tinkamomis priemonėmis. Kompensuojamus receptus gali išrašyti įvairių specialybių gydytojai ir pratęsti su gydytojo paskyrimu gali ir slaugytojai. Jei trūksta informacijos, mes mielai pakonsultuosime,  tiek medikus, tiek pacientus bei jų artimuosius, įvertinsime žaizdą ir rekomenduosime tinkamus tvarsčius individualiai situacijai.

Pragulų gydymas naudojant ConvaTec medicininės paskirties priemones palengvins gijimo procesą, sumažins gydymo kaštus, palengvins slaugančio asmens darbą, padės žaizdoms greičiau sugyti ir dovanos sveikesnį gyvenimą!

Iškilus klausimams laukiame Jūsų skambučių darbo valandomis. Nemokama pagalbos linija: 8 800 70001, mobili linija: 8 612 70001.

Efektyvi pragulų profilaktika ir gydymas apima šiuolaikinių pleistrų taikymą kompleksiškai naudojant kartu su čiužiniais nuo pragulų, pozicionavimo priemonėmis, paciento kūno padėties keitimu ir kt.