DUK – dažniausiai užduodami klausimai

Turim slaugomą ligonį, atsiranda pragulos ant vienos kojos kulno. Kaip spręsti šį klausimą?

Atsako: Jurgita Stankūnienė (Grikė, UAB „Metras“)

Laba diena, Vilma. Ačiū už klausimą.

Jūsų slaugos veiksmai:

  1. Svarbu įvertinti susidariusios pragulos dydį, plotį, gylį, išvaizdą, sekreciją iš žaizdos. Žaizdos ilgį, plotį reikia išmatuoti liniuote ir būtinai užrašyti (užrašyti visus žaizdos duomenis reikia todėl, kad galima būtų galima vertinti žaizdos gijimą, pokyčius, taip pat galima žaizdą fotografuoti. Taip tiksliau paskui informuojamas gydytojas ar slaugytojas apie žaizdos būklę).
  2. Įvertinti kokia tai pragula – ar tai pragula, kai oda paraudusi ar pabalusi, ar keičiasi spalva paspaudus, ar yra odos pažeidimas, įtrūkimas.
  3. Svarbu sumažinti kojos kulno spaudimą. Tai puikiausiai gali būti pasiekiama naudonat grikių lukštų pagalvėlę kulnų pragulų profilaktikai ir gydymui, arba poroloninę kulnų pakėlimo pagalvėlę, kuri pakelia kulną, taip sumažina lietimąsi, spaudimą su paviršiumi.
  4. Naudojant kulnų pakėlimui grikių lukštų ar porolonines pagalvėles, kas kurį laiką pėdą reikia paremti, kad nebūtų pakibusi ore. Pėda neturi būti nukarusi. Kartais pagalvėlę reikia nuimti ir ligonį vartyti, tai yra keisti kūno padėtį.
  5. Dėl žaizdos priežiūros būtina, kad vizualiai įvertintų gydytojas arba slaugytojas ir paskirtų gydomuosius tepalus ar pleistrus. Šios priemonės paskiriamos nustačius pragulos laipsnį. Jokiu būdu tos vietos negalima masažuoti.
  6. Lovos ir ligonio baltiniai neturi trikdyti judesių, tai yra turi būti neužspausta kraujotaka. Kojinės turi nespausti, geriau visiškai be gumos.
  7. Nepamirškite, kad ligoniui kuriam yra rizika atsirasti pragulom arba jos yra susidariusios, svarbu pilnavertė mityba – pakankamai, baltymų, vitaminų, mikroelementų, taip pat tinkamas pagal amžių skysčių kiekis.
  8. Jūsų prižiūrimam ligoniui reikia keisti kūno padėtį kas 2 val., kad neatsirastų jų kitose kūno vietose.

Jeigu ką reikia patikslinti, klauskite.

Mama jau guli 3 metai, ties uodegikaliu atsirado raudonos odos dėmės. Ką patartumėt daryti?

Atsako: Jurgita Stankūnienė (Grikė, UAB „Metras“)

Laba diena, Laura. Ačiū, kad klausiate.

Kaip suprantu, mama guli jau ilgą laiką. Turėčiau pasitikslinti keletą punktų, kurie padėtų individualizuoti situaciją.

Koks mamos svoris apytiksliai? Koks amžius?

Koks mamos savarankiškumas – dalinai savarankiška, nesavarankiška?

Ar dedate sauskelnes ar šlapinasi, tuštinasi į basoną?

Koks lovos čiužinys?

Kad suprasti kaip susiformuoja pragulos, reikia išanalizuoti pagrindinius rizikos veiksnius praguloms atsirasti:

  1. Spaudimas (didžiausia rizika tose vietose, kur kaulas arti odos, bloga kraujotaka). Didelis spaudimas neleidžia cirkuliuoti kraujui, audiniai apmiršta, sukelia uždegimus, vėliau gali susidaryti pragula.
  2. Trynimas – odos trynimąsis į lovos paviršių sudaro riziką atsirasti praguloms.
  3. Drėgmė – odos atsparumo sumažėjimas sąlytyje su drėgme (prakaitas, šlapimas, išskyros iš žaizdų).
  4. Plėšimo jėga – kai lovoje gulintis ligonis slenka žemyn.
  5. Nepakankama kūno higiena.
  6. Npilnavertė mityba.

90 proc. pragulų apatinėje kūno dalyje dažniausiai susidaro dubens srityje ties kryžkauliu.

Jūsų slaugos veiksmai:

  1. Įvertinti paraudimą ar paspaudus jis nublanksta ar lieka toks pats. Bet koks paraudimas – tai signalas, kad yra odos pažeidimas, kuris gali sparčiai didėti.
  2. Paraudimo dydį, formą, spalvą svarbu užsirašyti, kad galima būtų vėliau vertinti pokyčius (apie tai informuoti gydytoją arba slaugytoją).
  3. Sumažinti spaudimą kryžkaulio srityje – vartyti kas 2 val. Jei ligonis pats gali pasiversti – priminti, motyvuoti, kodėl tai reikia daryti. Jei yra galimybė – trumpinti gulėjimą ant nugaros. Ligonio pozicionavimui gali būti naudojamas poroloninis volelis, kuris padės fiksuoti kūno padėtį.
  4. Jei slaugo keli asmenys, vesti kūno padėties keitimo grafiką, kad būtų matyti kada kokioje padėtyje ligonis gulėjo.
  5. Gulint ant nugaros pritaikyti grikių lukštų pagalvėlę dubens srities pragulų profilaktikai ir gydymui. Taip sumažinamas spaudimas ties uodegikauliu. Pagalvė dedama ligoniams po dubeniu. Jeigu matoma, kad dubuo per aukštai pakeltas, tai galima sumažinti nupilant grikius.
  6. Mažinti spaudimą visame kūne pagalbinėmis priemonėmis – kompresorinis čiužinys BioFlote 2000, kurio pagalba pučiant kompresoriui į čiužinį, keičiasi kūno svorio pasiskirstymas. Didžiausia kūno masė 130 kg.
  7. Jeigu čiužinys paprastas, galima pritaikyti grikių lukštų antčiužinį, kuris būna skirtingų storių 7 ir 4 cm. Čiužinys tinka kaip viršutinis užklotas ant įprastinio čiužinio.
  8. Pagerinti lovos higieną. Patalynės keitimas yra labai svarbus, nes šlapia, drėgna patalynė sukuria drėgną terpę, kas yra didelė rizika atsirasti praguloms. Tad puiki priemonė, kurią galima pritaikyti yra absorbuojantis daugkartinis paklotas. Jis yra ekologiškas, nevienkartinis, skalbiamas iki 250 kartų.
  9. Užtikrinti tinkamą odos higieną – svarbu prausimas vandeniu ir kūno plovimo priemone, duoti kurį laiką būti be sauskelnių.
  10. Lvos ir kūno baltiniai neturi spausti.
  11. Pilnavertė mityba.

Jei reikia ką patikslinti, klauskite.

Sveiki, turim gulintį ligonį 82 metų, jau atsiranda pragulos. Kokį rekomenduotumėt čiužinį nuo pragulų?

Atsako: Jurgita Stankūnienė (Grikė, UAB „Metras“)

Laba diena, Jurgi. Ačiū už klausimą.

Žinoma, norėčiau patikslinti, kiek jūsų prižiūrimas ligonis yra savarankiškas, kiek gali savarankiškai judėti lovos ribose? Taip pat patikslinčiau kurioje kūno vietoje formuojasi pragulos? Kokio dydžio yra pragula? Ar susidariusi pragula yra paraudimas ar pabalimas, ar yra žaizda, įtrūkimas. Nuo to priklauso pagalbinių priemonių pasirinkimas. Pragulos atsiranda tose kūno vietose, kai tam tikra kūno vieta ir joje esantys audiniai yra spaudžiami ir juose sutrinka kraujotaka. Taip pat pragulų atsiradimą sąlygoja 4 rizikos veiksniai: spaudimas, tempimas/slinkimas, trintis, drėgmė. Tad reikia imtis veiksmų, kad šie veiksniai nesudarytų sąlygų praguloms atsirasti.

Pats svarbiausias slaugos tikslas yra sumažinti tų vietų, kuriose formuojasi pragulos, kūno spaudimą. Jūs norite parinkti tinkamą čiužinį, kuris tikrai pagelbės, kad tose kūno vietose sumažėtų spaudimas, taip pat svarbu, kad būtų sumažinta rizika atsirasti naujoms praguloms.

Tinkamiausias šiuo atveju čiužinys nuo pragulų yra su kompresoriumi BioFlote 2000, kur kompresoriaus pagalba oras cirkuliuoja visomis kryptimis, stimuliuoja odos paviršių ir taip gerina kraujo apytaką. Čiužinyje yra celės, kuriose kompresoriaus pagalba cirkuliuoja oras, taip mažinamas spaudimas įvairiose kūno vietose.

Tad tinkamiausias yra čiužinys su kompresoriumi, taip pat nepamirškite, kad ligoniui turite padėti kas 2 val. keisti kūno padėtį, svarbu vartyti ligonį. Jei yra keli prižiūrintys asmenys būtų naudinga, kad ligonio priežiūros užrašuose užsirašytumėte kelintą valandą kokioj kūno padėtyje guli jūsų prižiūrimas ligonis, taip matysite ligonio kūno padėties keitimo seką.

Galima pritaikyti grikių lukštų antčiužinį, jis tinka kaip viršutinis užklotas ant įprastinio čiužinio.

Nepamirškite, kad svarbu parodyti odos būklę sveikatos priežiūros specialistui (gydytojui ar slaugytojui), kad būtų vizualiai įvertinta odos būklė.

Jei ką reikia patikslinti, klauskite.