Pragulų stadijos, simptomai

Pragulų stadijos:

Grikė pragulos

Nepriskiriamos stadijai pragulos – tai tokios pragulos, kurių dugne yra susidaręs kietas ar klampus šašas.

 

Pragulų simptomai

Dažnai pirminiai pragulos simptomai neįvertinami ir tik po kelių parų, atsiradus smarkiai matomai odos nekrozei, konstatuojama pragula. Dideli pokyčiai vyksta esant audinių spaudimui riebaliniame audinyje, raumenyse, ko iš pradžių išorėje nematome.

Pirmoji stadija – nuo gulėjimo nuspaustoje vietoje sutrinka kraujo ir medžiagų apykaita. Vieta į kurią priteka labai ribotas kraujo kiekis, pabąla ir gali atrodyti kaip nugulėta vieta. Atsiranda odos eritemos, paraudimas virš kaulinių išsikišimų, epidermis nepažeistas, neišnykstantis paraudimas, gali būti melsvos, violetinės dėmės.

Antroji stadija – atsiranda odos vientisumo pažeidimas, paviršinis išopėjimas, apimantis odą. Paviršinis odos įtrūkimas. Pažeistas epidermis ir derma. Odoje ir minkštuose audiniuose per pažeistą odą pakliuvusios bakterijos gali sukelti uždegiminį procesą. 

Trečioji stadija – jeigu šioje stadijoje slėgimas į paraudusią vietą nepašalinamas tai išopėjimas apima poodinius audinius, bet ne raumenis, nesiekia kaulų, sausgyslių ar sąnarių. Žaizdos vidus su infekcijos požymiais, būna ir nekrozė.

Ketvirtoji stadija – išopėjimas apima raumenis, išopėjimas išplinta iki kaulų, sąnarių, kūno ertmių (tiesiosios žarnos, šlapimo pūslės).

Kai atsiranda odos pakitimai, svarbu pakitimus dokumentuoti. Visais atvejais reikia įvertinti ir dokumentuoti (užrašų vedimas, fotografijos) odos pakitimą, pragulos dydį, formą, gylį, apimtį, spalvą, supančių audinių būklę, jos dinamiką.